ÉRTÉKBECSLŐ-NET

Tudni valók a panel lakásról


Panel lakás sokak rémálma, de valjuk be sok ember álma is lehet, hiszen otthont teremt, biztonságot nyújt, megóv az időjárás megannyi viszontagsága ellen, egyszóval minden funkcionális igényt kielégít, amely egy lakhatáshoz kapcsolódik. Története az ötvenes évek végére tehető, amikor a háború következményei még erősen érezhetőek voltak és szükséges volt a gyors és nagyszámú lakásépítés megoldása. Erre lett válasz a panel, vagy másnéven táblás építési mód.


A panel házak jellemzően 8-10 emelet magasságú építmények, de találunk 3-4, ill. 15-18 emelet magasságú házakat is. Pinceszintjük jellemzően hagyományos építési módot takar, ami beton sávalapként jelenik meg, elsősorban az egyenetlen teherhordó talajviszonyok miatt. A doboz szerkezet tehát a földszinttől, félemeleti szinttől indul. Ahogy a nevéből is adódik, a teljes épület panelekből, vagyis elemekből áll, amelyek előregyártott vasbeton szerkezetek. Érdekessége, hogy szinte minden falszerkezet egyszerre teherhodó fő, ill. válaszfal is egyben. A teljes falrendszer természetesen tartalmaz kizárólag tér elválasztásra alkalmas vékony falazó elemeket.

A külső falrendszer tehát egyszerre térelhatároló, hő és hangszigetelő, ill. teherhordó szerkezet, amelyet réteges, un. szendvics-szerkezetként hoztak létre. Az elmek kapcsolódása helyszínen szerelt eljárással, az elemekből kiálló acél fülek összeheggesztésével történik. A házak belső tér rendszere teljesen kötött, minden szint azonos fal elhelyezést követ. Előfordul, hogy önhatalmúlag kivágnak egy-egy falszakaszt, ami komoly veszélyt is jelenthet, hiszen a ház statikai rendszere pontosan tervezett és egyást alátámasztó elven teherhodó funkciót töltenek be a falak. Mivel a legtöbb fal egyszerre teherhordó és válasz fal is, így szerencsére életveszélyes állapot kialakulása kisebb valószínűségű, de ez a technológiai sajátosság senki sem bátoríthat arra, hogy visszaéljen a fizika lehetőségeivel.

A panel házak gépészeti rendszere teljesen kötött. A falak "vékonysága" kevésbé teszi lehetővé, hogy korlátlanul fúrják-faragják és falba rejtett új rendszereket hozzanak létre. Ezért például a villamos hálózat utolagos fejlesztése vagy ma már nem divat külső kábelcsatornával kerül megoldásra, vagy igen magas áron beton vésést kell megfizetnie a vevőnek. Gyárilag, a panel elemek készítésekor létrehozták a gépészet kialakítását is, azonban ezek kötött kialakítása miatt a lakáson kívüli részek nem kerültek renoválásra, ami nem elhanyagolható veszély forrás, például tüzek kialakulása miatt.

A panel elemek illesztése hegesztéssel történik, amely csatlakozást betonnal kiöntöttek. Ezen csatlakozásokat a megszületésük ideje óta nem ellenőriztek, ezért bár a beton kiváló vízszigetelő lehetőség, kérdés, a megfelelő szigetelések kialakítása miatt érhette-e víz ezen acél szerelvényeket? Valószínűleg nem, de az ellenőrzés nehézkes mivolta végett, erre nem lehet egyértelmű választ adni. Jelenleg zajlik a panel épületek utólagos hőszigetelése. Ezen eljárás azonban további kérdéseket vet fel. Rendkívűl gazdaságossá tehető  általa egy panel ház, de mi lesz, ha rágcsálók és kártevők jutnak be a szigetelési felület kellemes meleget adó részeibe?

A panel házak élettartama eredendően 50 év volt. A gyakorlat azonban magával hozta a bizonyságot, hogy ezen házak valószínű 80-100 éves tartamra tehetőek. Így értékük egyre inkább felívelőben van manapság. Ezen eljárások a gazdaságosabb működést rendkívül szolgálják, de a lakhatóság és élhetőség problémáira nem adnak választ. A kis helyen megvalósuló nagy tömegek befogadása mindig is együttélési nehézségekhez vezet. A szerkezeti megoldás, a vasbeton építő elemek, bár remek teherbíró képességgel rendelkeznek, azonban hasonlóan remek hanghídként is funkcionálnak. A köznyelv szerint, mindent hallok, amit a szomszéd csinál. Ez ellen védekezni csak belső területveszteséggel lehet, ha a falakat további hangszigeteléssel látjuk el.

A panel építési technológia és társadalomban elfoglalt helye az ötvenes és nyolvanas években virágkorát élte. A mai amerikai konyhás, inkább nagyobb tereket előnyben részesítő izlés kevésébé teszi vonzóvá a panel által nyújtott életteret, ahol a közösségi tér igénye még nem jellemző. Talán a nyolcvanas években épült házakban már találkozunk nappali és konyha valamelyest egy teret nyújtó élményével, de a szeparáltság még erősen jellemző.

A felújítások nyomán, a panel lakások ára nem mutat számottevő különbséget tégla társaitól, így talán már nem is osztják meg annyira a társadalmi lakhatást. Ma már inkább az izlés és kényelem, ill. elhelyezkedés és némi árbéli különbség, ami kelendővé teszi a lakásokat. Az ebből fakadó színes megjelenés reméljük, tetszetősebb külsőt kölcsönöz majd a jövőben és a beton rengeteg egy még élhetőbb környezetté változik.