ÉRTÉKBECSLŐ-NET

Miért érdemes értékbecslőt hívni?


Mit csinál egy értékbecslő? Miért van rá szükség? Ha elhívom egy barátomat, aki vett lakást a környéken az nem elegendő?

Számos kérdést fel lehet tenni, ami cáfolhatja vagy épp támogathatja azt, hogy az értékbecslő hasznossága indokolt-e. Érdekes gondolat, hogy szinte bármit vásárolunk, valamilyen segítséget igénybe veszünk. Egy egyszerű porszívó vásárlásnál is meghallgatjuk az eladó véleményét, aki ismeri a termékeket és néhány egyszerű kérdéssel feltérképezheti az igényeinket, amely alapján pontosabb termék ajánlatot tehet. Egy ingatlan vásárlása esetén, ahol sok-sok millió forintot fizetünk ki, netán még hitelt is veszünk fel, igen ritkán kérjük értékbecslő segítségét, pedig kérdés, vajon az, aki több száz, akár ezer ingatlant látott, nem rendelkezik-e nagyobb rutinnal, mint mi, akik láttunk néhányat a keresés alatt? Továbbá fontos, hogy tudunk-e objektívan dönteni egy ingatlan felett és mennyire vagyunk befolyásoltak a saját igényeink, vágyaink és félelmeink által?

Egy értékbecslő kiindulván a vásárló igényeiből, elemzi a régiót. Általános infrastruktúra, gazdasági, népességi szempontokból. A konkrét ingatlan viszonyát összeveti az elhelyezkedéssel és annak legalább általános paramétereivel. Ha a megrendelő konkrét utasításokat ad, ill. az értébecslő kap információt arról, milyen igényeket támaszt a vásárló, úgy akár konkrét viszonyokra is rámutathat az ingatlant elhelyezkedését tekintve a régióban.

Az értékbecslő elemzi a konkrét környéket, bemutatja az ingatlan közvetlen környezetét. Leírást ad  arról, hogyan nyilvánul meg az ingatlan, figyelembe véve a demográfiai, közlekedési, fizikális és több egyéb, feltételezhető szempontot. Ismételten nagy hangsúlyt kap az információ, amelyre támaszkodva az értékbecslő konkrét szempontokat is elemez.

Az ingatlan bemutatása kezdve a megközelítéssel, a telek adottságaival, a ház alapjának, szerkezetének, teherhordó szerkezeteinek szemrevételezésével. A lakás/ház tartó, szakipari, gépészeti szerkezeteinek szemrevételezése által, általános képet ad a jelenlegi helyzetről, figyelemfelhívásokat tesz az értékbecslő az esetleges javasolt javítási munkálatokról.

Tudta-e például, hogy a Mátrai födém, amennyiben nem végeztek rajta felújítási munkálatokat, értéktelennek tekintendő? A problémája az, hogy az acélhuzalokkal átszőtt födémet, kazánsalak betonnal öntötték ki, amelyből a kiváló kénes vegyületek, korroziós folyamatokat indítottak el, így pedig a födém elveszítette teherbíró képességét.

Azt tudta-e, hogy a falakon látható 45 fokos repedés, a ház alapjának süllyedéséről, így a falak alátámasztásának problémájáról árulkodik, amely októl függően, komoly további károsodásokat idézhet elő.

Véleményünk szerint, egy ingatlan vásárlása esetén, akár több 10 millió forintos vételár mellett 20-30 ezer forint értékbecslés és szakértői vélemény kikérése összehasonlíthatatlan különbség ahhoz képest, amekkora problémát és későbbi esetleges teendő halmazt idézhet elő, annak hiánya. Természetesen az értébecslő sem mindent látó és röntgen szemekkel vizsgáló személy, de árulkodó jelekből könnyebben olvas, néhány helyes kérdéssel más szemszögeket is előhozó, döntést elősegítő munkájával komoly segítség lehet, ha életünk egyik meghatározó lépéséről van szó.